ساخت وبلاگ حرفه ای خرید بک لینک
بستن تبلیغات [X]
سالمند چیست؟

سالمند چیست؟

پنجشنبه 19 اسفند 1395
11:46
6: تعداد بازدید
پیری کاهش قوای روانی و جسمی است که در اثر گذشت زمان روی میدهد .
تعریف پیری در کشورهای مختلف با توجه به شرایط فرهنگی متفاوت است .
در ایران سن پیری تعریف نشده است ولی اگر شروع دوره پیری را زمان بازنشستگی کامل از خدمت محسوب کنیم طبق قانون تامین اجتماعی سن پیری برای مردان 60 سالگی و برای زنان 55 سالگی می باشد و طبق قانون استخدام کشوری سن بازنشستگی برای مردان و زنان 65 سالگی است .
_ نیازهای سالمندان :
1- احتیاجات عاطفی
2- احتیاجات معیشتی
3- احتیاج به تفریح
4- احتیاج به شرکت در زندگی اجتماعی 5- امنیت
_ احتیاجات عاطفی
احتیاجات عاطفی همواره وجود داشته و به همان ترتیبی که سن افراد بالا می رود نیازها نیز افزایش میابد .در گذشته توجه فرزندان به پدر و مادرها و اصولا افراد جوان تر نسبت به مسن تر ها ، بیشتر بود و اخلاق و رسوم حکم میکرد که به سالمندان بیشترین احترام گذاشته شود . اما امروزه که قالب سالمندان به تنهایی در خانه خود به سر میبرند ، هر قدر هم که وضع زندگی انان خوب باشد ، از توجه عاطفی دیگران و اقدامات جامعه بی نیاز نیستند .
_ احتیاجات معیشتی :
شامل خوراک ، پوشاک ، مسکن و بهداشت میشود .غذای سالمند باید سبک ، قابل هضم باشد.
_ احتیاج به تفریح :
سالمندان با توجه به شرایط سنی و عدم اشتغال جدی، احتیاج به وقت گذرانی پر بار و سالم به اقتضای شرایط جسمی خود دارند .بهترین تفریحات پیشنهادی برای سالمندان مطالعه کتاب و روزنامه ، گشت و گذار در فضای سبز ، معاشرت و گفتگو با دوستان ، تماشای فیلم ، شنیدن موسیقی می باشد .
_ احتیاج به شرکت در زندگی اجتماعی :
افسردگی بیشتر در میان سالمندانی وجود دارد که تنها زندگی میکنند و علاوه بر ان دچار ناراحتیهای جسمانی نیز هستند و تمام روابط و گفتگوی انها در صحبتهای چند دقیقه ای برای مثال با پستچی و مغازه دار خلاصه می شود . از این رو ضروری است که محیط مناسب و بهتری برای زندگی انها محیا شود تا افسردگی های ناشی از تنهایی کاهش یابد .سالمندان از احساس بطالت و بیکاری و برکنار ماندن از زندگی اجتماعی رنج میبرند .برای رفع این احساسات باید برنامه های جمعی برای سالمندان در نظر گرفت. مثلا سالمندان با هم به مطالعه روزنامه و مجله بپردازند ، به گردشها و سفرهای کوتاه دسته جمعی بروند ، مورد مشورت قرار گیرند و از موسسات ارائه دهنده خدمات پرستاری ، پرستار مطابق با روحیات خود را تقاضا نمایند .
_ امنیت :
سالمند احتیاج به امنیت روحی وجسمی دارد و باید در طراحی فضاهای مرتبط با سالمند این مسیله مورد توجه قرار گیرد . سالمند باید مطمئن گردد که در موقع ضرورت به کمکش خواهند شتافت و یا در موقع بیماری سریع معالجه خواهد شد و در فضایی که پا میگذارد ارامش دارد و مورد ازار قرار نخواهد گرفت .

اگه خودتان توانایی یا شرایط نگهداری سالمند خود را ندارید حتما برای او یک پرستار سالمند بگیرید


ارسال نظر برای این مطلب

نظر شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سايت نمایش داده خواهد شد.

نام شما :
پست الكترونيك :
سایت / وبلاگ :
نظر شما :
نحوه ارسال :
کد امنیتی :


تمامی حقوق این وب سایت متعلق به پزشکی است. | طراح قالب: آوازک